پارچه های مصنوعی و انواع مختلف آن، قسمت اول

پارچه های مصنوعی

در مقالات قبلی “انواع مختلف پارچه” و همچنین “پارچه های طبیعی” را مورد بررسی قرار دادیم و ویژگی های آن را برایتان بیان کردیم، در ادامه به بررسی و معرفی پارچه های مصنوعی می‌پردازیم، با گروه صنعتی پوشاک رونی همراه باشید:

پارچه های مصنوعی و ساخت دست بشر

پارچه‌های استات

پارچه‌های استات سلولزی بوده و حاصل بازسازی و تغییر ساختار خمیر چوب یا پنبه‌اند، این پارچه‌ها چروک نمی‌شوند و در مقابل بید و کپک مقاومند. نرم و لطافت فوق‌العاده بالای این پارچه‌ها و ظاهر لوکس و زیبایشان بی‌شباهت به پارچه‌های ابریشمین نبوده و چیزی کم از آن ندارد.

پارچه استات

پارچه‌های شیفون

این پارچه‌ها بافتی ساده و بی آلایش داشته، نرم و سبکند. برای تهیه این پارچه‌ها می‌توان دست به دامان الیافی همچون ابریشم و پنبه یا الیاف مصنوعی شد. البته در اغلب موارد الیاف به کار رفته در این پارچه‌ها نایلون و ابریشم می‌باشد.

پارچه‌های شیفون را می‌توان به هر رنگی در آورد و در تولید لباس عروس، لباس شب، لباس بزم و میهمانی، شال و روسری به کار بست. طیف وسیعی از مواد همچون ابریشم، پلی استر و ریون در تولید این پارچه‌ها دخیلند. پارچه‌های شیفون گزینه‌ای کلاسیک و محبوب در تولید بلوز و لباس‌های مجلسی‌اند، چرا که با ظاهر جادویی و دلفریب خود، جلوه‌ای قابل تحسین به لباس و فردی که آن را به تن کرده، می‌بخشند.

پارچه شیفون

پارچه‌ های اکریلیک

پارچه‌ های اکریلیک از الیاف مصنوعی و ساخت دست بشر حاصل می‌شود. این پارچه‌ها را با نام پشم مصنوعی می‌شناسند.

پارچه‌ های اکریلیک عمدتاً در تولید پوشاک و بسیاری از کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین کاربرد این پارچه‌ها را می‌توان در صنعت تولید لباس بانوان دانست. پارچه‌های اکریلیک برای ساخت مبل، کاناپه و صندلی کاربرد دارند. از جمله ویژگی‌های بارز پارچه‌های اکریلیک مقاومت آن‌ها در برابر خم و پاره شدن و استحکام بالای آن‌هاست. این پارچه‌ها تا مدت‌ها درخشش خود را حفظ می‌کنند. این پارچه‌ها در دو فرم کورتل و اورلان موجودند. پارچه‌های اکریلیک به خاطر با دوام و خاص بودنشان شهرت دارند و می‌توان آن‌ها را به هر شکل و طرحی درآورد. پارچه اورلان بسیار سبک می‌باشند. تولیدکنندگان متعددی در عرصه تولید و تجارت پارچه‌های اکریلیک فعالیت دارند و این امر نشان‌دهنده محبوبیت وافر و فراگیر این پارچه‌ها در بازار است، به‌علاوه قیمت آنها در قیاس با سایر پارچه‌های موجود در بازار کمتر است، لذا شمار بیشتری از مردم به این پارچه های مصنوعی روی می‌آورند. به‌علاوه این پارچه‌ها به آسانی پاره نمی‌شوند و در نتیجه می‌توان مدت زمان بیشتری از آن‌ها استفاده کرد. پارچه‌های اکریلیک نمونه بارز و بی‌نظیر ابداعات بشر در عرصه تولید پارچه به شمار می‌رود، زمانی که آن را به تن می‌کنید، ظاهری فاخر و درخور ستایش می‌یابید.

پارچه اکریلیک

پارچه‌های اورگانزا

اورگانزا پارچه‌ای نازک و ظریف با بافتی ساده است که از رشته‌های در هم تنیده پیله کرم ابریشم به دست می‌آید. در دنیای مد و فشن، پارچه‌های اورگانزا را از الیاف مصنوعی همچون نایلون و پلی‌استر تولید می‌شود اما تار و پود اغلب پارچه‌های اورگانزای شیک و زیبای امروزی ابریشم است. محبوب‌ترین کالای ساخته شده از پارچه‌های اورگانزا کیف است. طرح‌ها و اشکال متنوع پارچه‌های اورگانزا نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. زیبایی منحصر به فرد و خیره‌کننده این پارچه‌ها، باعث شده میلیون‌ها نفر آن را انتخاب کنند.

پارچه اورگانزا

پارچه‌های لاستکس

پارچه‌ های لاستکس از الیافی الاستیک (کشسان) موسوم به لاتکس به دست می‌آیند. غالباً پارچه‌های لاستکس با سایر الیاف‌ها ترکیب می‌شوند تا پارچه‌های متفاوتی همچون اسپاندکس تولید شوند.

پارچه لاستکس

لاتکس

پارچه اسپاندکس

اسپاندکس

پارچه‌های نایلونی

واژه نایلون (Nylon) برگرفته شده از نام دو شهر معروف دنیا، نیویورک (New York) و لندن (London) است. پارچه‌های نایلونی در زمره پارچه‌ های مصنوعی بوده و در حجم گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه‌های به دست آمده از الیاف نایلون کاربردهای متنوعی دارند، به عنوان مثال در صنعت تولید پوشاک، ملحفه، کاور، لوازم خانگی و صنعتی شاهد حضور پررنگ این پارچه های مصنوعی هستیم. پارچه‌های نایلونی بر دیگر پارچه‌ها ارجحیت دارند، چرا که بسیار محکم بوده و به راحتی کش می‌آیند و کشسانی بسیار بالایشان آنها را به گزینه‌ای ایده آل برای تولید ساک، چمدان، کیف پول و بسیاری موارد بدل کرده است. به علاوه این پارچه‌ها به راحتی و بی هیچ دردسری تمیز و خشک می‌شوند. جدیدترین انواع پارچه‌های نایلونی محکم‌تر و در عین حال سبک وزن‌تر می‌باشند. پارچه‌های نایلونی بسیار با دوامند و به ندرت پاره و کهنه می‌شوند لذا پوشاک و کیف و سایر لوازم نایلونی عمر بیشتری خواهند داشت. نایلون یکی از پلیمرهای آمید موسوم به پلی آمید است که از بنزین مشتق می‌شود. پروسه تولید نایلون بسیار سهل و آسان است و به زمان، نیرو و توجه کمتری نیاز دارد، به همین دلیل تجارتی پولساز و پردرآمد است. با افزایش روز افزون مصرف و محبوبیت پارچه‌های نایلونی تجارت این کالا رونق چشمگیری دارد.

پارچه نایلونی

پارچه‌های ولوت

ولوت یکی از نرم‌ترین و لطیف‌ترین پارچه های مصنوعی موجود در بازار می‌باشد. ولوت ویژگی‌های منحصر به فرد و متمایزی دارد، از این رو روند تولید و پردازش بسیار خاص است. برای پارچه‌های ولوت کاربردهای وسیعی می‌توان قائل شد؛ تولید پوشاک، شلوار، بلوز، رو تختی، کاور، پرده و امثال آن. زمانی که پای صحبت درخشندگی و زیبایی خیره‌کننده به میان است، ولوت چیزی کم از ابریشم ندارد. ظاهر شیک، باکلاس و گرانبها، پارچه‌های ولوت را به یکی از محبوبت‌ترین گزینه‌ها بدل ساخته است. در عصر مدرن امروز، پارچه‌های ولوت در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و متفاوت موجود بوده و مستحکم‌تر و منعطف‌تر از پیش شده‌اند، علاوه برآن، به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز نداشته و به سهولت شسته شده و خشک می‌شوند. با وجود تکنولوژی‌های مدرن امروزی تولید انبوه پارچه‌های ولوت بسیار ساده‌تر شده است. این روزها، برندهای بیشماری پارچه‌های ولوت را در بازار عرضه می‌دارند و برندهای بیشتری در راهند. برندها در سایه رقابتی سالم، هر روز طرح‌ها و رنگ‌های جدیدی از پارچه‌های ولوت را با قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌دارند. به همین خاطر است که اقتصاد دانان صنعت تولید پارچه‌های ولوت را محلی امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند.

پارچه ولوت

پارچه‌های پلی استر

پارچه‌های پلی‌استر از الیافی موسوم به پلی‌استر به دست می‌آیند که منشأ طبیعی ندارند. تقاضا برای این پارچه‌ها به خاطر کاربردهای متنوعشان بسیار بالاست. پارچه‌های پلی‌استر چروک نمی‌شوند و سریعاً به حالت ابتدایی و لطیف خود باز می‌گردند. پارچه‌های پلی‌استر بسیار محکم و در عین حال نرم و لطیف می‌باشند. این الیاف را می‌توان با سایر الیاف‌ها ترکیب نمود تا به پارچه‌ای با دوام و استحکام بیشتر دست یافت. به عنوان مثال در صنایع مبلمان‌سازی از ترکیب الیاف پلی‌استر و پشم معضل مچاله و کم رنگ شدن پارچه‌ها را حل می‌کنند. از پارچه‌های پلی‌استر برای تولید پرده و تزئیناتش، کفپوش‌ها، فرش، لوازم خواب و مواد عایق و ضد ضربه بهره می‌گیرند.

پارچه های پلی استر

پارچه‌های تافته

پارچه‌های تافته ترد، نرم، لطیف و اندکی براق بوده و بافتی ساده و بی آلایش دارند. این پارچه‌ها از الیاف مختلفی همچون ریون، ابریشم یا نایلون به دست می‌آیند و عمدتاً در تولید لباس بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرند. پارچه‌های تافته الگوی مواج منحصر به فردی دارد که تصویر امواج آب را در ذهن تداعی می‌کند، بخش‌هایی از آن تیره و مات و بخش‌های دیگرش درخشان و براق می‌باشد و نور را به گونه‌ای متفاوت منعکس می‌کند. خاستگاه واژه تافته در زبان پارسی و به معنای در هم تنیده است. این پارچه‌ها غالباً الگویی ساده و مواج دارند و از پیله‌های کرم ابریشم بسیار مرغوب و سنگین‌تر به دست می‌آیند. پارچه‌های بسیار با کیفیت و مرغوب تافته به یک اثر هنری زیبا و برجسته می‌مانند.

پارچه تافته

ادامه دارد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نمایندگی
گروه صنعتی پوشاک رونی
درخواست نمایندگی
آدرس جدید رونی
میدان فردوسی، مرکز تجارت جهانی فردوسی،
طبقه ششم اداری، واحد ۴
از این به بعد در این آدرس منتظر دیدار شما
عزیزان هستیم