داستان پشت پرده پیراهن سفید مردانه

پیراهن سفید

پیراهن سفید کلاسیک یک نام آشنا و یک مُد مردانه است که می‌توانید آنرا در هر جایی ببینید. در نتیجه، شاید دوست داشته باشید بدانید که این لباس منحصر بفرد که از اواخر قرن ۱۹ اساساً به شکل امروزی خود درآمده است، در طی ۲۰۰ سال گذشته‏ چه بوده و چطور به این وضعیت، ارزشمندی و هنجار در مُد تبدیل شده است.

در مقاله قبل در مورد تاریخچه پیراهن، مواردی را مطرح کردیم اما داستان پشت پرده این لباس ارزشمند است و بخش مهمی از آن تابحال بازگو نشده .

شاید بتوان تاثیر پیراهن سفید مردانه را به عصر ویکتوریا نسبت داد. عصری که پیراهن مردانه سفید در آن نشانه‌ای از ثروت، طبقه اجتماعی و مظهر قدرت، متانت و اتحاد بود و این عقیده در بیشتر بخش‌های جامعه بصورت پنهان وجود داشته است.

پیراهن سفید رنگ، نشانه آرمان مردانه و ریاضت اقتصادی بود و تنها افرادی می‌توانستند آنرا به تن کنند که از رفاه قابل توجهی بهره‌مند بودند، آنها می‌توانستند پیراهن خود را به دفعات بشویند و آنرا بپوشند.

گذر زمان

ارتباط میان تمایزات اجتماعی و رنگ لباس، نشانه‌ای از معنای واژه‌های ” یقه سفید” و ” یقه آبی” است. در واقع، برخی از مردان طبقه کارگر، از پوشیدن پیراهن سفید متنفر بودند و آنها را که پیراهن سفید می‌پوشیدند “آدمهای شق و یقه سفید” می‌نامیدند. آنها معتقد بودند این مردان به واسطه رتبه‌ی بالای اجتماعی، یک کارفرما و نه یک کارگرند.

جالب است بدانید که یقه نیز نشانی از وضعیت اجتماعی بوده و بالا نگاه داشتن آن توسط یک شی ای محکم مانند زره فلزی مانع از نگاه کردن مردهای این طبقه به پایین می‌شده است. آهار سفت و سخت یقه، نشان‌دهنده تمایز میان بالادستان و کارمندان که یقه آنها پایین‌تر بود و به آنها اجازه راحت‌تر حرکت کردن را می‌داد، بوده است. اصطلاح “فقط دماغ خودشو می‌بینه” از همین زمان شکل گرفت و به علت حالت قرارگیری سر ماندگار شد.

در اواخر قرن ۱۹، برخی مردان علاقمندی خود را به استفاده از تزئیناتی مختلف بر روی لباس‌ها در تضاد با لباس‌های مردانه سفید نشان دادند که به آنها انگ “نامرد بودن” می‌زد. در واقع، سادگی پیراهن‌های مردانه سفید ذاتاً نشانه‌ای از رفتار مردانه اخلاقمند و مناسب، قابل اعتماد بودن و وقار یک بیزینس من بود.

با اتمام قرن ۱۹، استفاده از پیراهن مردانه سفید، نشان از حذف وضعیت تعریف شده بود. افزایش توان مالی و در دسترس بودن پیراهن سفید به مردان اجازه می‌داد تا آنرا در کلیسا و خیابان‌های بالای شهربپوشد، کارمندان آن‌را بر تن کنند و دیگر درجات اجتماع با پوشیدن پیراهن سفید مردانه از یکدیگر متمایز نمی‌شدند و کیفیت، تناسب و استایل لباس‌ها مشخصه هر فرد بود.

پیراهن یقه پیکانیتبلیغات پیراهن یقه پیکانی ، ۱۹۰۷

پس از پایان جنگ جهانی اول و با افزایش تغییرات اجتماعی، دیدگاه‌های جدید، نرم‌تر و سیال‌تر باعث کاهش استفاده از لباس‌های رسمی شد.

یکی از تأثیرات کلیدی را شاهزاده ولز (ادوارد هشتم) بر جامعه گذاشت، کسیکه رهبر محبوب مُد در آن زمان بود. ممانعت او در استفاده از پیراهن سفید و خط مشی شدید او در حمایت از استفاده از پیراهن‌های نرم و لطیف و رنگی، باعث ایجاد تغییراتی در لباس‌ مردها شد. با این وجود، در اوایل دهه ۱۹۲۰، پیراهن مردانه سفید هنوز توسط اخلاق‌گرایان مورد استفاده بود.

در سال ۱۹۲۴، پدر آی‌بی‌ام، توماس جی. واتسون مصرانه از کارمندان خود می‌خواست تا در محیط کار بصورت اجباری از پیراهن‌ سفید استفاده کنند. این انجمن با آرمان‌های استوار، در ایجاد داستان تبلیغات آمریکایی یقه پیکانی (۱۹۰۵-۱۹۳۱) با یقه‌های سفت موثر بودند و ایده‌آل‌های مردان آمریکایی را گسترش دادند.

از دیگر تغییرات مهم پیراهن مردانه سفید، معرفی پارچه‌های ساخته شده از مواد مصنوعی و راحت بودن آنها در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بود.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰، زیبایی رشد کرد و لباس‌های با  چین و تا و یقه‌های عریض‌تر مُد شد. اما پیراهن‌های مردانه سفید همچنان به عنوان یک لباس متناسب استفاده می‌شد و از پیراهن‌های رنگی و چاپی بازار مورد پسندتر بود.

پیراهن پفی ساینفیلدنمایش پیراهن پفی ساینفیلد در موزه ملی تاریخ آمریکا

در اوایل دهه ۱۹۸۰ و در یک دوره کوتاه، استایل رومانتیک نوگرا در لباس‌‌های مردانه سفید آزاد و چین‌دار و توسط گروه‌های موسیقی رومانتیک جدید و دارای مجبوبیت مانند گروه موسیقی اسپاندای بریتانیا مُد شد.

سپس در دهه ۱۹۸۰، power dressing با برچسب خانه مُد آلمانی هوگو باس، در زمینه کسب و کار شهری رونق پیدا کرده و مُد شد و پیراهن سفید قدرت و اعتبار خود را بازیافت؛ جایگاه مشروعی که همچنان توسط انجمن طراحان مطرح حمایت می‌شد.

دفعه بعدی که در فروشگاه زنجیره‌ای قدم می‌زنید و به ردیف‌های پیچ در پیچ و جعبه‌های بسته‌بندی پیراهن‌های سفید مردانه نگاه می‌کنید، می‌توانید به اهمیت تاریخی آن فکر کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نمایندگی
گروه صنعتی پوشاک رونی
درخواست نمایندگی
آدرس جدید رونی
میدان فردوسی، مرکز تجارت جهانی فردوسی،
طبقه ششم اداری، واحد ۴
از این به بعد در این آدرس منتظر دیدار شما
عزیزان هستیم